Z ostatniej chwili / news
Home / Business / Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) prowadzi testy nowego systemu monitoringu DronHouse

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) prowadzi testy nowego systemu monitoringu DronHouse

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) prowadzi testy nowego systemu monitoringu DronHouse, Polski rynek dronów jest już wart 200 mln zł i – zdaniem ekspertów – będzie rósł w segmencie cywilnym w tempie 150% rocznie. Stworzony przez polską firmę Polski System Monitoringu Dronów pozwala na monitorowanie w czasie niemal rzeczywistym – to pierwszy taki system na świecie

Polski system pozwoli nadzorować światowy rynek dronów

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) prowadzi testy nowego systemu DronHouse, który ma pozwolić zarówno pilotom śmigłowców (pogotowie ratunkowe) jak i operatorom dronów wzajemnie widzieć się i unikać kolizji powietrznych. Wprowadzenie rozwiązania opatentowanego przez polską firmę Dron House może pozwolić na zlikwidowanie problemu lotniczych incydentów z udziałem bezzałogowych statków powietrznych (BSP).

 To przełom na światową skalę, który pozwoli rozwiązać dotychczasowe problemy z brakiem widoczności i kontroli dronów, możliwym wysokim ryzykiem incydentów lotniczych oraz regulacjami prawnymi, dotyczącymi ograniczeń w użytkowaniu dronów. Mają to zapewnić lokalizatory montowane w zarówno w dronach jak i małych samolotach, szybowcach, awionetkach, paralotniach, dziś latających w przestrzeni powietrznej bez zgłoszeń.

Ostatnie wypadki pojawienia się drona na trasie samolotu pasażerskiego nad lotniskiem w Warszawie czy Dubaju wskazują na potrzebę objęcia bezzałogowych statków powietrznych systemem nadzoru, którym mógłby zawiadywać Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC), uważają eksperci.

Niebezpieczny wydaje się nie tylko obecny brak wzajemnej widoczności lecz zmiana rozporządzenia dotyczącego prawa lotniczego (lipiec 2016 r.), pozwalającego na wykonywanie lotów komercyjnych nad miastami powyżej 25.000 mieszkańców bez konieczności uzyskania zgody Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz Prezydenta Miasta.

– Wspomniana nowelizacja ułatwia wykonywanie lotów komercyjnych nad obszarem dużych miast, co na pewno wpłynie na zwiększenie ruchu BSP w ich przestrzeni. Związane z tym zwiększone ryzyko wystąpienia incydentów lotniczych z udziałem dronów można wydatnie zmniejszyć dzięki implementacji takiego systemu monitoringu jak ten proponowany przez Dron House – uważa  dr inż. Sebastian Banaszek z firmy Dron House.

Za spowodowanie katastrofy w ruchu lotniczym grozić może nawet do 12 lat więzienia. Za samo latanie dronem w strefie kontrolowanej lotniska można narazić się na sankcję karną w postaci 5 lat pozbawienia wolności. Eksperci są zgodni, że tego typu sytuacji może być coraz więcej. Zakup drona nie stanowi dziś problemu, można go dostać od ręki w większości sklepów ze sprzętem elektronicznym.

Dziś drony wykorzystywane są przez wojsko, specjalistyczne przedsiębiorstwa czy służby państwowe m.in. do obserwacji obiektów o znaczeniu militarnym czy kontroli sieci energetycznych. Z biegiem czasu ich wykorzystanie będzie znacznie szersze…. Amerykańska firma Amazon, prowadząca największy na świecie sklep internetowy, testuje w Indiach dostarczanie przesyłek właśnie za pomocą drona.

Nie wolno też zapominać o rosnącej w olbrzymim tempie liczbie BSP użytkowanych przez osoby prywatne, w tym i dzieci. Polski rynek dronów jest już wart 200 mln zł (raport Instytutu Mikromakro) i – zdaniem ekspertów – będzie rósł w segmencie cywilnym w tempie 150% rocznie, a segmencie wojskowym – nawet o kilkaset procent! Globalny rynek dronów oceniany jest przez ekspertów na 7 mld USD, a ta kwota może się podwoić w ciągu najbliższych dziesięciu lat.

Niestety, osoby pilotujące drony bardzo często nie mają żadnej wiedzy z zakresu prawa lotniczego, czy meteorologii. Opatentowane przez warszawską spółkę Dron House rozwiązanie pomoże zlikwidować coraz częstszy problem naruszania strefy zakazu lotów przez BSP.

Jedyny taki system na świecie

 Stworzony przez polską firmę Polski System Monitoringu Dronów, opiera się na monitorowaniu dronów w czasie niemal rzeczywistym (maksymalne opóźnienie do 1 sekundy). Dotychczas mimo licznych prób wielu zespołów na świecie, nie udało się opracować takiej technologii, dlatego polskim działającym i gotowym do wdrożenia systemem produktem zainteresowały się m.in. amerykańskie firmy handlu e-commerce.

Jeśli patent polskiej firmy wejdzie do masowej produkcji, każdy dron wzbogaci się o urządzenie monitorujące typu GPS/GSM wraz z własnym źródłem zasilania.

 

About Michał Szczodrowski

Zobacz także

Zrzut ekranu 2020-11-24 o 12.11.27

Spotkania online dla użytkowników bezzałogowców

Urząd Lotnictwa Cywilnego poinformował o przygotowywanym przez EASA (European Union Aviation Safety Agency) dla użytkowników ...

IMG_20201121_134800

Pomiary batymetryczne z użyciem drona w misji automatycznej

Dron do pomiarów batymetrycznych Tworzenie map batymetrycznych Budowa na zamówienie wg ustaleń, praktycznie nieograniczone możliwości ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *