Z ostatniej chwili / news
Home / Ciekawostki / PKP Cargo rozpoczęło regularne korzystanie z dronów, by zapobiec kradzieżom

PKP Cargo rozpoczęło regularne korzystanie z dronów, by zapobiec kradzieżom

PKP Cargo rozpoczęło latem regularne wykorzystywanie zakupionych dronów do zabezpieczania swoich pociągów i terenów kolejowych przed kradzieżą, podała spółka.

Drony są wykorzystywane na teranie całego kraju, ze szczególnym uwzględnieniem województwa śląskiego. Bezzałogowce obsługiwane są przez specjalnie przeszkolonych operatorów, którzy zdali egzaminy państwowe i uzyskali certyfikaty Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

„We współpracy ze Służbą Ochrony Kolei oraz Policją nasililiśmy działania prewencyjne. Odnotowane straty zmniejszyły się o 1,6 mln zł. Wykorzystanie dronów z całą pewnością miało znaczący wpływ na tak dobry wynik, a warto pamiętać, że był to dopiero okres testowania urządzeń. Rozpoczęliśmy regularne wykorzystywanie maszyn do ochrony naszych transportów” – powiedział dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Audytu w PKP Cargo Maciej Borecki, cytowany w komunikacie.

Dzięki podjętym przez PKP Cargo inicjatywom, w pierwszym półroczu straty z tytułu kradzieży towarów z pociągów zostały ograniczone o 59% r/r. Liczba incydentów w tym czasie zmniejszyła się o 44%. W pierwszej połowie roku odnotowano 350 kradzieży węgla ze składów PKP Cargo, czyli o 36% mniej niż rok temu. Liczba kradzieży złomu spadła o 62%.

„Drony znajdą też wiele innych zastosowań – będziemy używać ich m.in. do sprawdzania, czy wagony zdawane przez klientów zostały właściwie opróżnione. To znacznie skróci czas takich inspekcji, niezbędnych do płynnej pracy” – dodał Borecki.

6544cb8a4ef77b272402f9f81470ed9c

PKP Cargo będzie wykorzystywać drony przede wszystkim na Śląsku, gdzie skala incydentów jest największa. „Śląsk ma dla nas kluczowe znaczenie, ponieważ to stąd wyrusza 60% krajowych oraz 70% eksportowych przewozów. Również w tym regionie odnotowujemy blisko trzy czwarte kradzieży towarów” – wyjaśnił dyrektor.

W 2014 roku wewnątrz PKP Cargo powołano specjalny Zespół Operacyjny, którego podstawowym celem jest ograniczenie strat ponoszonych przez największego polskiego przewoźnika. Drony rejestrują obraz w pobliżu składów i przesyłają go w czasie rzeczywistym do siedziby zespołu operacyjnego. Dzięki temu, że zamontowane na nich kamery posiadają wysokiej jakości zoom optyczny, możliwe jest zdobycie materiału dowodowego, który pozwala policji zidentyfikować sprawców kradzieży.

PKP Cargo zadebiutowało w październiku 2013 r. na warszawskiej giełdzie. Spółka działa w segmentach: przewozów towarów, intermodalnych, spedycji oraz napraw taboru, posiada własne zaplecze modernizacyjne i własne terminale przeładunkowe. Spółka jest przewoźnikiem nr 1 w Polsce (ok. 48% udziału w rynku według masy i ok. 57% według pracy przewozowej w 2014 r.) oraz drugim przewoźnikiem w Unii Europejskiej.

źródło: www.onet.pl

About Michał Szczodrowski

Zobacz także

Zrzut ekranu 2020-11-24 o 12.11.27

Spotkania online dla użytkowników bezzałogowców

Urząd Lotnictwa Cywilnego poinformował o przygotowywanym przez EASA (European Union Aviation Safety Agency) dla użytkowników ...

IMG_20201121_134800

Pomiary batymetryczne z użyciem drona w misji automatycznej

Dron do pomiarów batymetrycznych Tworzenie map batymetrycznych Budowa na zamówienie wg ustaleń, praktycznie nieograniczone możliwości ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *