Z ostatniej chwili / news
Home / Ciekawostki / Czym są drony?

Czym są drony?

Czym są drony?

Unmanned aerial vehicles – UAV czyli właśnie drony, to statki powietrzne pilotowane przez pilotów ale z ziemii, często odbywają one loty atonomiczne, tzn. pilot z ziemi czuwa nad przebiegiem lotu, który wcześniej został zaplanowany, jednak w danej chwili nie kontroluje maszyny bezpośrednio.

Drony mogą to być statki w klasycznym układzie samolotu, helikoptery a także popularne wśród użytkowników cywilnych tzw. multikoptery, mogę być także uzbrojone lub wyposażone w praktycznie dowolny ładunek, choćby sprzęt fotograficzny, kamery video i inne czujniki w zależności od zastosowań

 

predator-firing-missile4

Użytkowanie dronów w ostatnich latach bardzo wzrasta, z różnych powodów, głównie finansowych, szkolenie pilota drona jest mniej kosztowne a i sam dron jest znacznie tańszy od tradycyjnych samolotów czy helikopterów, nie bez znaczenia jest fakt w przypadku dronów militarnych, że pilot nie jest narażony na polu walki. Czas lotu także jest znacznie dłuższy a zatem i zasięg, aktualnie w użyciu są drony które mogą przebywać w powietrzu ponad 80 godzin.

Podczas gdy np Brytyjczycy i US Reaper i Predator –  drony –  są fizycznie w Afganistanie i Iraku, sterowanie odbywa się za pośrednictwem satelity z Nellis i Creech USAF bazy poza Las Vegas, Nevada. Aby uchronić załogi naziemne od strefy konfliktu, to operacja jest przekazywana do kontrolerów na ekranach wideo w specjalnie zaprojektowanych przyczep na pustyni Nevada. Do sterowania wojskowym dronem potrzeba kilku osób – jedna osoba leci’, inny prowadzi i nadzoruje kamery i czujniki, a osoba trzecia jest w kontakcie z dowódcą wojsk lądowych oraz w strefie działań wojennych. Zbrojne drony zostały po raz pierwszy użyte w wojnie na Bałkanach, ich stosowanie znacznie nasiliło się w Afganistanie, Iraku i niewypowiedzianej wojny CIA w Pakistanie.

About uavo

Zobacz także

Informacje na temat nowych unijnych przepisów dotyczących bezzałogowych statków powietrznych

Komisja Europejska ogłosiła, iż w dniu 11 września 2018 r. planowane jest wejście w życie ...

Mlociny_orto_wynik_3cm-2-2-1516x1200

Ortofotomapy z drona – MAPUJ.PL

Ortofotomapy z drona – MAPUJ.PL Nowa usługa szybkiego i dokładnego mapowania – zapraszamy do kontaktu. ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *