Z ostatniej chwili / news
Home / Ciekawostki / Drony będą mogły wykonywać „brudną robotę” zamiast ludzi

Drony będą mogły wykonywać „brudną robotę” zamiast ludzi

sewerdroneW Hiszpanii – Barcelonie, urzędnicy badają wdrożenie dronów do kanalizacji miasta do inspekcji rur, infrastruktury, jak również monitorowania jakości wody i powietrza.

Oczekuje się, że projekt wejdzie w życie w ciągu dwóch lat.

„Drony będą kontrolowane z furgonetki na powierzchni, a ludzie mają tylko zejść do kanałów dla wymiany baterii latających maszyn”.

Co prawda urzędnicy napotkali  przeszkody – większość dronów jest zbyt duże, aby poruszać się po wąskich tunelach kanalizacyjnych starożytnego miasta. „Eksperci szacują, że w tej chwili mogą zmieścić tylko przez 39 procent sieci tuneli”. Miasto obecnie używa kombinacji pracowników z telewizją i maleńkich robotów dla niektórych kontroli.

Jest to tylko jeden z wielu projektów dronów w Hiszpanii. W październiku rząd ogłosił partnerstwo na opracowanie dronów do monitorowania ruchu na ruchliwych drogach. Jednak obecne prawo hiszpańskie zakazuje stosowania dronów poza linią widzialności wzroku operatora, będą tylko mogli patrolować małe obszary w zasięgu wzroku operatora uav.

„Jest to znacznie tańsze niż helikopter, drony mogą być wykorzystane do monitorowania obszarów problemowych, takich jak strefy dotknięte powodziami lub inną klęską żywiołową”, powiedział Alberto de Laorden, dyrektor Sistem, partner korporacyjny rządu.

W lipcu, pięć hiszpańskich ośrodków rozpocząło testy „dron ratownik” aby patrolować plaże, drony mają na pokładzie małe koła ratownicze dla potencjalnych ofiar utonięcia, którym mogą je zrzucić z powietrza.

 

About Michał Szczodrowski

Zobacz także

Zrzut ekranu 2020-11-24 o 12.11.27

Spotkania online dla użytkowników bezzałogowców

Urząd Lotnictwa Cywilnego poinformował o przygotowywanym przez EASA (European Union Aviation Safety Agency) dla użytkowników ...

IMG_20201121_134800

Pomiary batymetryczne z użyciem drona w misji automatycznej

Dron do pomiarów batymetrycznych Tworzenie map batymetrycznych Budowa na zamówienie wg ustaleń, praktycznie nieograniczone możliwości ...

1 komentarz

  1. Drony, czyli bezzalogowe, zdalnie sterowane badz samobiezne pojazdy latajace staly sie juz stalym elementem wyposazenia nowoczesnych armii. Teraz projektanci pracuja nad tym, aby jak najbardziej przedluzyc czas, w ktorym beda mogly nieprzerwanie wykonywac misje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *