Z ostatniej chwili / news
Home / Ciekawostki / Główna przyczyna wypadków dronów to awarie techniczne

Główna przyczyna wypadków dronów to awarie techniczne

Usterki techniczne, a nie błędy operatora to główna przyczyna wypadków dronów – wynika z badań naukowców, które opublikowano w magazynie „Aerospace”.

To pierwsze tego typu badania przeprowadzone na świecie. Naukowcy przyjrzeli się 150 wypadkom cywilnych dronów odnotowanych na całym świecie w latach 2006-2016. Okazało się, że 64 proc. z nich nastąpiło na skutek usterek technicznych.

Zdaniem jednego z autorów badania, dr. Grahama Wilda z australijskiego RMIT University w Melbourne, analizy wskazują, że należy zwracać większą uwagę na wymagania techniczne dotyczące dronów. Naukowiec wskazuje również na obowiązkowe raportowanie wszystkich incydentów lub wypadków, tak aby w przyszłości wykluczyć usterki.

„Zrozumienie, co stało się z dronami, nawet tymi, które nie spowodowały urazów u ludzi czy zniszczeń nieruchomości jest kluczowe w celu poprawy bezpieczeństwa” – powiedział dr Wild.

Według wcześniejszych badań opublikowanych również w „Aerospace” w większości przypadków to przerwana komunikacja między pilotem a dronem przyczynia się do katastrof. Dlatego naukowcy sugerują, aby drony wyposażyć w mniej awaryjne systemy komunikacyjne stosowane w samolotach. W ten sposób możliwe byłoby ograniczenie liczby wypadków – uważa dr Wild.

Naukowcy wskazują, że problemem są obecne regulacje prawne. Drony ważące poniżej 25 kg nie muszą posiadać specjalnych certyfikatów, jedynie pilot, w niektórych krajach, powinien legitymować się odpowiednią licencją. Jednak i takie, mniejsze urządzenia mogą spowodować zniszczenia.

źródło: dlapilota.pl

About Michał Szczodrowski

Zobacz także

Zrzut ekranu 2020-11-24 o 12.11.27

Spotkania online dla użytkowników bezzałogowców

Urząd Lotnictwa Cywilnego poinformował o przygotowywanym przez EASA (European Union Aviation Safety Agency) dla użytkowników ...

IMG_20201121_134800

Pomiary batymetryczne z użyciem drona w misji automatycznej

Dron do pomiarów batymetrycznych Tworzenie map batymetrycznych Budowa na zamówienie wg ustaleń, praktycznie nieograniczone możliwości ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *