Z ostatniej chwili / news
Home / Ciekawostki / Dlaczego piloci powinni obawiać się dronów?

Dlaczego piloci powinni obawiać się dronów?

W ciągu ostatnich kilku tygodni w większości głównych serwisów informacyjnych ukazały się artykuły o dronach kolidujących z pilotami linii lotniczych i czy ratowniczych śmigłowców zmagających się z pożarami na zachodnim wybrzeżu USA.

Bez wątpienia jest coraz więcej operatorów dronów latających na co dzień. Niestety spora część z nich nie przestrzega dobrych praktyk lotu, co z kolei prowadzi do większej liczby przypadków, znajdowania się dronów tam gdzie nie powinny, nie wiadomo czy są to zamierzone działania, jednak coraz więcej dronów lata blisko tradycyjnych dużych samolotów.

airport-drones-dronelife

Są to na razie rzadki incydenty, ale czy to jest prawdziwy problem? Oczywiście, że jest, liczba takich przypadków rośnie, liczba dronów w powietrzu rośnie, zderzenie z komercyjnych samolotem  wydaje się być nieuniknione. Jaki może to mieć skutek? Trudno przewidzieć, wszystko zależy od wielkości drona oraz miejsca uderzenia w samolot a także fazy lotu w której będzię się znajdował samolot komercyjny, znając historie katastrof lotniczych, nawet pozornie niegroźny zbieg okoliczności może mieć tragiczne skutki, choćby uderzenie w silnik i jego awaria podczas startu gdy samolot wymaga ich 100% mocy, napewno poważnie by wpłynął na bezpieczeństwo i awaryjne lądowanie.

Pozostaje mieć nadzieję, że wysokie kary do 12 lat więzienia już za samo spowodowanie zagrożenia w ruchu lotniczym, skutecznie odstraszy amatorów poszukujących coraz więcej adrenaliny.

zdjęcie:  www.dronelife.com

About uavo

Zobacz także

Odznaka_SSRL_oficjalna

Nowe wytyczne SSRLSZ RP w sprawie lotów bezzałogowymi statkami powietrznymi w MATZ i MCTR

  28 maja 2018 roku, Szefostwo Służby Ruchu Lotniczego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej opublikowało wytyczne ...

er

UAVO.PL na Facebooku

Startuje strona na Facebooku – zapraszamy https://www.facebook.com/uavoPL/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *